czwartek, 11 sierpnia 2016

Nożyce elektryczne do żywopłotu – pomagamy wybrać

Nie wszyscy mają to szczęście by posiadać swój ogródek, w którym mogą się zrelaksować, zająć się uprawą warzyw i kwiatów i oderwać od zgiełku i hałasu nowoczesnych miast i miasteczek. Dla tych, który ogród posiadają i dbają o niego, staje się on często swoistą wizytówką domu i miejscem do którego chętnie zapraszamy rodzinę i znajomych. Pielęgnacja ogrodu nie jest jednak zadaniem łatwym, szczególnie jeżeli rośnie w nim żywopłot, jednak z odpowiednimi narzędziami nasza praca może być dużo bardziej satysfakcjonująca.


Jednym z narzędzi, które warto mieć w swoim posiadaniu kiedy zabieramy się za pracę z żywopłotem są elektryczne nożyce do żywopłotu. Doskonale sprawdzają się na średniej wielkości powierzchni, do której kwalifikują się zazwyczaj przydomowe ogródki. Zaletą nożyc elektrycznych jest to, że są to najtańsze zasilane narzędzia, zaraz po nożycach ręcznych, które wymagają jednak znacznie więcej wkładu fizycznego.

Nożyce elektryczne do żywopłotu nie wydzielają spalin, są tańsze i pracują dużo ciszej niż spalinowe, nie są też ograniczone żywotnością akumulatora, no i wydajniejsze niż nożyce ręczne. Jedynym ograniczeniem nożyc elektrycznych jest długość przewodu, z którym można sobie jednak łatwo poradzić, korzystając z odpowiednich przedłużaczy.

Co powinniśmy wiedzieć, zanim wybierzemy odpowiednie nożyce do żywopłotu?

Tak jak już wspomnieliśmy, elektryczne nożyce do żywopłotu najczęściej wykorzystywane są do niewielkich i średnich powierzchniowo ogrodów, dlatego pierwszym kryterium wyboru powinna być przestrzeń robocza. Musimy też oczywiście posiadać dostęp do energii elektrycznej w obrębie swojego ogrodu, bowiem inaczej nie zdołamy zasilić swoich nożyc.

Zwróćmy też uwagę na wysokość żywopłotu z którym będziemy pracować. Jeżeli żywopłot w naszym ogrodzie jest dosyć wysoki to warto rozejrzeć się za modelami nożyc z wysuwanym teleskopowo uchwytem aby dosięgnąć ostrzem w trudno dostępne miejsca.

Bardzo istotne są także czynniki wpływające na jakość pracy, ostrza nożyc, moc silnika elektrycznego czy budowa i ciężar urządzenia.

Ostrza w nożycach elektrycznych występują najczęściej w postaci jedno i dwustronnej. Ostrza jednostronne pozwalają na dłuższe cięcia nożycami przez co czas pracy jest krótszy. W przypadku ostrza dwustronnego wykonywane cięcia są krótsze i dokładniejsze. Istotna jest także długość ostrzy: długie ostrze doskonale sprawdzi się w cięciu płaskich żywopłotów, ostrza krótkie dedykowane są zazwyczaj pracy z żywopłotem o skomplikowanym kształcie.

Moc silnika w przypadku nożyc elektrycznych nie musi być ogromna, bowiem narzędzie wykorzystywane jest głównie na niewielkich i średnich powierzchniach, dlatego warto zestawić także moc urządzenia z powierzchnią pracy i grubością gałęzi z jakimi przyjdzie nam pracować.

Budowa i ciężar nożyc mają bezpośredni wpływ na jakość i czas naszej pracy, dlatego warto zwrócić uwagę na te czynniki. Jeżeli elektryczne nożyce do żywopłotu będą niewygodne do trzymania lub zbyt ciężkie, będziemy zmuszeni robić sobie przerwy w pracy powodowane zmęczeniem. Nożyce powinny być także dobrze zabezpieczone przed niechcianym zaplątaniem się kabla czy gałęzi, silnik musi mieć zapewnioną dobrą wentylację, a mechanizm sterujący dodatkowe zabezpieczenie wyłączające silnik w przypadku awarii.

Elektryczne nożyce do żywopłotu to zdecydowanie dobre rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które lubią dbać o swój ogródek, jednocześnie oszczędzając przy tym siły i czas. Dobrze dobrane nożyce pozwolą nam zaoszczędzić jedno i drugie i pozwolą dłużej cieszyć się pięknym żywopłotem i ogrodem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz